Tutaj powinien być opis

"Pamiętamy o ofiarach hitleryzmu i stalinizmu" - Patriotycznie w Rokitkach

81 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

Pamięć o ofiarach hitleryzmu i stalinizmu została uczczona dzisiaj (17.09) przez młodzież szkół gminnych, samorządowców oraz rodziny ofiar, pod pomnikiem w Rokitkach. Aby pielęgnować wśród młodzieży postawy patriotyzmu, zorganizowane zostało zgromadzenie pod obeliskiem w Rokitkach, który z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Obelisku Upamiętniającego Poszkodowanych w czasie II wojny światowej został odsłonięty 11 listopada 2016 roku.

Po rozpoczęciu uroczystości przez odśpiewanie hymnu Państwowego i powitania wszystkich przybyłych przez dyrektora ZKiW w Swarożynie - kawałek swojej historii opowiedziała sybiraczka - Irena Ukleja. W sposób niezwykły powiedziała o losach swojej rodziny. Pani Irena, jako 7-letnia dziewczynka, wspólnie z całą rodziną, została zesłana na syberyjski step. Radzieccy żołnierze w 30 minut kazali im opuścić rodzinny dom, niczego nie zabierając. "Życie na stepie nie było łatwe. Zimą temperatury dochodziły nawet do minus 60 stopni." - mówiła Pani Irena Ukleja - "Kochana młodzieży, musicie pamiętać że przyszłość kraju jest w waszych rękach."

Modlitwie za ofiary totalitaryzmu przewodniczył ks. kanonik Krzysztof Niemczyk - proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Lubiszewie oraz Dyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Tczewie.

Następnie delegacje złożyły kwiaty oraz znicze pod pomnikiem Pamięci i Chwały Mieszkańców Rokitek Ofiar Reżimów Totalitarnych. Władze samorządowe reprezentował Zastępca Wójta Gminy Tczew - Tomasz Urbański, radny Zbigniew Braun oraz sołtys Rokitek Sławomir Stojałowski. Obecne były również delegacje gminnych szkół wraz z dyrektorami, nauczycielami, uczniami. Prezes OSP w Rokitkach Edward Grala oraz Członkowie Społecznego Komitetu Budowy Obelisku Upamiętniającego Poszkodowanych w czasie II wojny światowej.

"Po wysłuchaniu historii Pani Ireny, sybiraczki, o wydarzeniach z tamtych lat, wydaje się, że już wszystko zostało powiedziane. Pozostaje jedynie wyrazić wdzięczność wszystkim zaangażowanym w coroczną organizację tego patriotycznego wydarzenia. Dzięki kultywowaniu pamięci o naszych bohaterskich przodkach, naród będzie istniał i właśnie za tą odpowiedzialną postawę wam wszystkim dziękujemy. Cześć bohaterom!" - powiedział Zastępca Wójta Gminy Tczew - Tomasz Urbański.

Łącznie siły Armii Czerwonej skierowane w trzech rzutach przeciwko Rzeczypospolitej wynosiły ok. 1,5 miliona żołnierzy, ponad 6 tys. czołgów i ok. 1,8 tys. samolotów.

Zdjęcia