Psycholog radzi, Poznaj sposoby, by poczuć się lepiej i przetrwać ten trudny dla wszystkich czas (Wieści Gminy Tczew).

W najbliższym wydaniu biuletynu Wieści Gminy Tczew znajdzie się artykuł pióra pani Eweliny Kościelniak Psychologa/Psychoterapeuty poruszający temat epidemii.

Pani Ewelina pisze m.in. o obecnie towarzyszących większości z nas emocjach, o sposobach radzenia sobie z lękiem i stresem w czasie epidemii, udziela wskazówek jak rozmawiać z dziećmi o tym szczególnym czasie...

Zapraszamy na cykl wybranych fragmentów, których szybka lektura przyda się dzisiaj każdemu.
Poznaj sposoby, by poczuć się lepiej i przetrwać ten trudny dla wszystkich czas.

Odczuwanie zmartwienia, lęku, przytłoczenia i bezradności jest normalne i uzasadnione w sytuacji, w której się znaleźliśmy. Boimy się o siebie i innych, a nie jesteśmy robotami, mamy więc prawo do odczuwania wszystkich tych uczuć. Pozwólmy sobie na to, jednocześnie pilnując, by negatywne myśli nie przejęły nad nami kontroli. Spróbujmy tym uczuciom zaradzić.
Przede wszystkim skoncentrujmy się na tym, co możemy kontrolować. Posiadanie kontroli zmniejsza poziom naszego lęku – nazwijmy uczucia, które czujemy i zaakceptujmy fakt, że się pojawiły. Warto w tym trudnym czasie uzmysłowić sobie na co mamy wpływ, a na co wpływu nie mamy.
Dzięki temu możemy obniżyć swój lęk. Warto pamiętać o tym, że nauczenie się akceptacji dla rzeczy, na które nie mamy wpływu jest miarą naszej dojrzałości, a jednocześnie zmniejsza stres.
Na co możemy mieć wpływ, a na co wpływu nie mamy w obecnej sytuacji?

U każdego z nas może wyglądać to nieco inaczej. Do najczęściej wymienianych rzeczy, na które nie mamy wpływu należy:
- zachowanie innych ludzi,
- to, czy inni stosują się do zaleceń i zostają w domu,
- to, jak długo będzie trwała ta sytuacja,
- to, co stanie się po zakończeniu epidemii.

Ale mamy wpływ na:
- swoje własne zachowanie,
- ilość oglądanych wiadomości,
- czas spędzany z bliskimi,
- na swoje myśli, słowa i decyzje,
- na swoją postawę względem innych ludzi,
- na podtrzymywanie nadziei, że WSZYSTKO DOBRZE SIĘ SKOŃCZY !

Cały tekst w załączniku.