Tutaj powinien być opis

Od 20 marca na terenie całej Polski obowiązuje stan epidemii.

Najbliższy czas, najbliższe tygodnie są kluczowe dla bezpieczeństwa naszego i naszych najbliższych.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek o wprowadzeniu stanu epidemii, który daje organom państwowym nowe uprawnienia, pojawiają się również nowe obowiązki obejmujące wszystkich.

  • Stan epidemii pozwala państwu m.in. na wprowadzenie zakazu prowadzenia określonej działalności, ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju, a także tworzenie zamkniętych stref - tzw. stref zero czy stref buforowych. W praktyce może oznaczać to zamykanie miast, osiedli czy nawet konkretnych miejsc.
  • Przedłużono zawieszenie zajęć edukacyjnych w szkołach aż do Świąt Wielkanocnych. Lekcje będą odbywać się zdalnie poprzez platformy e-learningowe.
  • Podwyższono kary za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł. 

Ogłoszenie stanu epidemii to moment, w którym hasło #zostanwdomu trzeba traktować poważnie.

 

Pamiętajmy! Wśród nas mogą być nosiciele wirusa, którzy być może jeszcze nie wykazują objawów zarażenia (objawy ujawniają się nawet do 14 dni od momentu zarażenia) bądź przechodzą chorobę w sposób lekki, łagodny. Ale najistotniejszy jest fakt! - że wciąż mogą zarażać i stanowić potencjalnie śmiertelne zagrożenie dla innych, zwłaszcza ludzi starszych lub obciążanych innymi przewlekłym dolegliwościami, chorobami.

 

Nawet jeśli sami nie jesteśmy w grupie ryzyka, pamiętamy o tych, którzy się do niej zaliczają. Nie ignorujmy zaleceń. Ograniczmy naszą aktywność do minimum, unikajmy skupisk ludzkich, dbajmy o higienę!

Zdjęcia