Tutaj powinien być opis

III Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej w Lubiszewie.

Ułani werbują, strzelcy maszerują...
III Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej był wstępem do gminnych obchodów 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Patriotyczny klimat udzielił się wszystkim zebranym!

Tegoroczna odsłona konkursu Pieśni Patriotycznej w Szkole Podstawowej w Lubiszewie Tczewskim, objęta patronatem Wójta Gminy Tczew, okazała się dużym wydarzeniem, dopracowanym w każdym szczególe, które doskonale odwołuje się do upamiętniania najważniejszego wydarzenia z naszej historii - odzyskania niepodległości w 1918 r.

Przybyłych gości, przedstawicieli mediów oraz młodych uczestników turnieju przywitała dyrektor Szkoły Podstawowej w Lubiszewie Tczewskim Anna Dobrowolska. Powitalny głos zabrali również Wójt Gminy Krzysztof Augustyniak oraz Sołtys Lubiszewa Tczewskiego Ewa Kuliszewska.

Uczestnicy konkursu zaprezentowali bogaty repertuar pieśni, a przede wszystkim wysoki poziom występów artystycznych. Dzieci i młodzież wykonywały utwory solowo, w duetach oraz w zespołach, często przy akompaniamencie instrumentów muzycznych. Konkursowy repertuar był bardzo zróżnicowany, a wykonywanym utworom towarzyszyły patriotyczne aranżacje oraz specjalnie przygotowane stroje.

Do rywalizacji w konkursie stanęli przedstawiciele wszystkich szkół z terenu gminy Tczew, a także Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz Szkoły Podstawowej nr 11 z Tczewa. Młodym wykonawcom towarzyszyli zarówno opiekunowie jak i dyrektorzy placówek.

Zgromadzona publiczność z uwagą i skupieniem słuchała pięknych pieśni patriotycznych pochodzących z różnych okresów polskiej historii. Nie brakowało emocji, a gromkie brawa nagradzały występ każdego uczestnika konkursu. W roli profesjonalnych konferansjerów konkursu sprawdzili się uczniowie SP w Lubiszewie.

Jury konkursowe miało naprawdę trudne zadanie, gdyż wszystkie wykonane i prezentowane pieśni brzmiały wspaniale, ostatecznie zdecydowano, iż:

1.miejsce zdobył uczeń SP nr 11 z Tczewa

2.miejsce przyznano uczennicy SP Lubiszewo

3.miejsce powędrowało do dzieci z Przedszkola w Dąbrówce

Wyróżnienia za udział w konkursie otrzymali przedstawiciele szkół: ZKiW w Turzu, SP w Miłobądzu, SP w Swarożynie, Katolickiej Szkoły Podstawowej w Tczewie.

Rangi całemu wydarzeniu dodali zaproszeni goście m.in. pani Irena Ukleja – sybiraczka oraz autorka książki „W bolszewickim piekle”, która wygłoszoną prelekcją nawiązała do swojej historii życia i losów wojennych. Żywa lekcja historii o czasach bardzo trudnych, o głodzie, o zesłaniu, o utracie dzieciństwa, wreszcie o umiejętności docenienia czasów obecnych i dobrego życia, które nie było dane ludziom czasów wojny i walk za wolność kraju. Wzniosłego klimatu całemu wydarzeniu nadał występ finalisty programu The Voice Of Poland Przemka Radziszewskiego, który również zaśpiewał kilka pieśni patriotycznych. Serdeczne podziękowania należą się zespołowi Subkowiaki oraz Chórowi Tczewskiemu – którzy poświecili swój czas by zaprezentować dzieciom i młodzieży utwory patriotyczne w swoim wydaniu.

Wszystkim młodym artystom gratulujemy udanych występów, życząc dalszych sukcesów muzycznych!
Serdeczne ukłony kierujemy do wszystkich nauczycieli, którzy przygotowali swoich uczniów do konkursu. Dzięki ich zaangażowaniu krzewione są postawy patriotyczne, pielęgnowane wychowanie w duchu obywatelskim. Nauka pieśni patriotycznych to świetny sposób na przypominanie i utrwalanie wiadomości dotyczących historii Polski, to kształtowanie kultury słowa towarzyszące rozwijaniu zdolności i umiejętności muzycznych młodych ludzi.

Powtarzając słowa dyrektor Anny Dobrowolskiej mamy nadzieję, że Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej na stałe wpisze się w kalendarz gminnych wydarzeń kulturalnych.

Zdjęcia