Tutaj powinien być opis

Pierwsze Walne Plachandry Kociewskie

 

25 sierpnia w Piasecznie odbędą się I Walne Plachandry czyli zlot Kociewiaków. Impreza ma na celu integrację Kociewia i Kociewiaków mieszkających w trzech powiatach: starogardzkim, świeckim i tczewskim. Idea została przedyskutowana i przyjęta podczas spotkań starostów i działaczy istniejących na Kociewiu  pozarządowych organizacji społeczno-kulturalnych i instytucji kultury. Nazwę zaproponowała p. prof. Maria Pająkowska-Kensik. Termin plachandów ustalono na drugą połowę sierpnia i uzgodniono, że gospodarzem pierwszej imprezy będzie powiat tczewski, drugiej starogardzki, trzeciej świecki. I tak co roku na zmianę. Plachandry z założenia mają towarzyszyć istniejącej już tradycyjnej imprezie. W roku 2018 miejscem plachandrowania będzie Piaseczno w gminie Gniew w powiecie tczewskim. Wybór ten    jest nieprzypadkowy – w tym roku przypada jubileusz pięćdziesięciolecia koronacji Figury Matki Bożej Piaseckiej koronami papieskimi.  Tam też odbywać się będzie XXV Przegląd Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia; 25 sierpnia jest pierwszym, kociewskim dniem tego festiwalu. Rozpoczyna się – tradycyjnie – uroczystą mszą świętą. Potem, już na estradzie przy Studzience nastąpi – po raz pierwszy – wręczenie honorowych tytułów Ambasadora Kociewia i wyróżnień Perełka Kociewia. W celu wyłonienia uhonorowanych powołano specjalną  Kapitułę. Później wystąpią kociewskie zespoły folklorystyczne. Następnie przeprowadzony będzie Turniej Powiatów w następujących konkurencjach: kulinaria (aintop, przekąska kociewska, deser kociewski, przetwory z owoców i warzyw), scenki i gadki kociewskie – oczywiście w gwarze, taniec i piosenka (inspirowana folklorem kociewskim). Rozstrzygnięte zostaną dwa konkursy. Fotograficzny „Przydrożne kapliczki Matki Bożej na Kociewiu” i Współczesnej Sztuki Ludowej Kociewia, Kaszub i Borów Tucholskich „Matka Boża Piasecka w sztuce ludowej Kociewia”. Trwać też będzie turniej gry w starodawną grę – kapele. Poza tym będą stoiska z kociewskim jadłem, wydawnictwami, będzie namiot promocji zdrowia i wystawy pokonkursowe. Patronatem honorowym Walne Plachandry objęły władze kościelne i samorządowe z terenu Kociewia.

Szczegóły: www.walneplachandry.pl

Załączniki

Zdjęcia