Nowy szlak turystyczno-pielgrzymkowy z okazji obchodów 20 rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Pelplina

Z okazji obchodów 20 rocznicy  pielgrzymki św. Jana Pawła II do Pelplina Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE wraz z gminą Pelplin, Gniew, Morzeszczyn oraz Powiatem Tczewskim i Diecezją Pelplińską stworzyła szlak turystyczno-pielgrzymkowy. Podczas wędrówki, na tablicach można odczytać homilię wygłoszoną 20 lat temu lub skanując kod QR posłuchać słów papieża.

"Budujcie dom na skale!

To słowa, którymi zwracał się Jan Paweł II do zgromadzonych na górze pod Pelplinem w dniu 6 czerwca 1999 r. Dla upamiętnienia tego wydarzenia oraz pobytu kard. Karola Wojtyły w roku 1968 w Piasecznie postanowiono utworzyć szlak turystyczno-pielgrzymkowy ze stacjami informacyjnymi przy kapliczkach przydrożnych na drodze z Pelplina do Piaseczna. Pielgrzymując tym szlakiem będzie można czytać fragmenty papieskiej homilii.

Gmina Pelplin, Morzeszczyn, Gniew, Powiat Tczewski przy wsparciu Diecezji Pelplińskiej oraz Radia Głos wraz z Lokalną Organizacją Turystyczną KOCIEWIE stworzyli tą unikatową trasę pielgrzymkową.

- Szlak wiedzie tradycyjną drogą, którą od wieków pokonują pątnicy wędrujący do sanktuarium piaseckiego. – mówi Bogdan Badziong, pomysłodawca przedsięwzięcia – Po drodze jest sporo kapliczek i przydrożnych krzyży. Wiele z nich ma ciekawą i długą historię, niektóre z nich sięgają XVIII wieku. Chcieliśmy tym samym przybliżyć szerszemu gronu odbiorców również historię tych swoistych przystanków modlitwy.

Jednym z takich miejsc jest krzyż usytuowany w Piasecznie przy skrzyżowaniu dróg z Piaseczna do Gogolewa i Piaseckiego Pola. Krzyż metalowy z figurą Chrystusa, ustawiony na postumencie z datą 1886 r. W tym roku został wybudowany dla ochrony wsi przed chorobami i nieszczęściami. Podczas okupacji został zburzony przez Niemców w 1941 r. Metalowy krzyż przewieziono do Fabryki Maszyn i Odlewni Papendick w Gniewie, w celu przetopienia go. Tam w tajemnicy ukryli go polscy pracownicy. Po wojnie umieszczono krzyż w dawnym miejscu na nowym cokole.

Wędrując od pelplińskiej katedry do sanktuarium w Piasecznie po drodze natrafić można na 13 miejsc-tablic, gdzie poczytać można fragmenty homilii z mszy papieskiej.

- Takim duchem nowoczesności, który włożyliśmy w tę realizację – wyjaśnia Piotr Kończewski z Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE – przy pomocy smartfona z dostępem do Internetu oraz QR kodu, który umieszczony jest na tablicy możliwe jest wysłuchanie słów Ojca Świętego tam w terenie. Może być to ten jeden fragment albo całe nagranie z 1999 roku.

Jak podkreśla LOT KOCIEWIE zbudowany szlak to jeden z elementów szerszego programu nazwanego „Sacrum dla profanum”. To zamysł zakładający udostępnienie zabytków sakralnych turystom oraz stworzenie systemu administracji informacją turystyczną o nich. W efekcie stworzenie produktu turystycznego na bazie atrakcji i sakralnych walorów Regionu.

- Na etnicznym obszarze Kociewia, w całości na terenie Diecezji Pelplińskiej, znajduje się siedem sanktuariów (Świecie, Topolno, Płochocin, Osiek, Gorzędziej, Lubiszewo, Piaseczno), – mówi Piotr Kończewskia samych kościołów wartych opisania i zaprezentowania odwiedzającym jest ponad sto. To wielkie dziedzictwo oraz spory potencjał dla turystyki kulturowej i sakralnej. Współpracujemy owocnie w tym zakresie z administracją kościelną oraz partnerami samorządowymi."