IX Powiatowy Przegląd pt. „Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu".

IX Powiatowy Przegląd pt. „Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu".

9 grudnia br. w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbył się IX Powiatowy Przegląd pt. „Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu". Już po raz dziewiąty Kociewskie Forum Kobiet  przy współpracy z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pelplinie  zorganizowali przegląd stołów bożonarodzeniowych. Jest to piękny zwyczaj, przyczyniający się do pielęgnowania dziedzictwa kulinarnego Kociewia, pobudzania aktywności społeczeństwa lokalnego, kultywowania tradycji, zwyczajów i przypominania smaków regionalnej kuchni. Otwarcia przeglądu dokonały Krystyna Gierszewska prezes Kociewskiego Forum Kobiet i Alina Laskowska pracownik Biura Powiatowego Doradztwa Rolniczego w Tczewie.

Najważniejszymi uczestnikami Przeglądu były reprezentantki Kół Gospodyń Wiejskich z wszystkich gmin powiatu tczewskiego: Koło Gospodyń Wiejskich z Lipiej Góry, Radostowa, Gogolewa, Rudna oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Czarlina. Panie na odświętnie udekorowanych stołach przygotowały mnóstwo smakowitych kociewskich specjałów, które najczęściej goszczą na stole wigilijnym i świątecznym.

Przedmiotem Przeglądu były potrawy na stole bożonarodzeniowym. Gospodynie z wykonanych przez siebie potraw miały wybrać i zaprezentować jedną, którą przygotowały w oparciu o tradycje zachowane w swoich rodzinach, przekazywaną słownie lub opisaną w literaturze. Jako pierwsze, swoją potrawę, „zupę rybną” zaprezentowały panie z KGW Gogolewo, Panie z Rudna pochwaliły się „pierogami w formie pasztecików”.  KGW z Lipiej Góry przygotowały „świąteczny obiad z kaczki”, a panie z KGW Radostowo „tradycyjne wędliny”. Specjalnością KGW z Czarlina były „potrawy z maku”.
Podczas Przeglądu zaprezentowano także ręczne ozdoby świąteczne wykonane przez panie z Pracowni Haftu i Szydełkowania działającej w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie oraz panie z KGW biorące udział w Przeglądzie.
Całe wydarzenie poprzedzone było występami zespołu ze Śląska „Olzanki” oraz z Kociewia „Ojtoto” i „Psiotrowe Dziewuchy”, które wprowadziły przybyłych gości w świąteczny nastrój.

Po prezentacji potraw przystąpiono do wręczenia nagród wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich. Specjalny upominek dla Koła Gospodyń Wiejskich z Czarlina wręczyła w imieniu Wójta Gminy Tczew Sekretarz Gminy Tczew Joanna Szlicht.
Ostatnim punktem uroczystości była degustacja świątecznych i wigilijnych potraw.


Zdjęcia