Tutaj powinien być opis

Dożynki Gminy Tczew już za nami! Podziękowaliśmy za plony!

7 września w Szpęgawie odbyły się uroczystości dożynkowe Gminy Tczew.

Tegoroczne dożynki zapadną w pamięci na długo, zarówno organizatorów i wykonawców jak i uczestników – bowiem pomimo wyjątkowo niesprzyjającej, deszczowej pogody było… pogodnie i z pompą. Obchody rozpoczęły się Mszą Św. polową poprowadzoną przez ks. proboszcza parafii św. Trójcy i Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lubiszewie Tczewskim – ks. kan. Krzysztofa  Niemczyka. Po nabożeństwie mieszkańcy oraz liczni goście przeszli barwnym korowodem, z okazale przygotowanymi wieńcami dożynkowymi oraz chlebem, pod scenę artystyczną gdzie słowem wstępu Wójt Krzysztof Augustyniak przywitał uczestników dożynek oraz oficjalnie rozpoczął obchody dożynkowe mówiąc: "Dożynki to najważniejsze i najpiękniejsze święto polskiej wsi będące kultywowaniem tradycji ludowych i jednocześnie podziękowaniem Bogu i rolnikom za pomyślnie zakończone żniwa. Wszystkim mieszkańcom naszej gminy i uczestnikom dzisiejszej uroczystości życzę aby nikomu nigdy nie zabrakło chleba – symbolu dzisiejszej uroczystości”. Na gości czekał pokrojony dożynkowy chleb, którym częstowali Wójt oraz Radni Gminy Tczew. Starostami tegorocznych dożynek byli Ewa i Andrzej Bronk ze Stanisławia. Druga część wydarzenia przybrała bardziej świecki charakter. Program dożynek był bardzo bogaty, repertuar przewidywał wiele atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zabawa zaczęła się od występu muzycznego dla dzieci w wykonaniu Wesołych Szczurków. Z myślą o najmłodszych zorganizowana została duża strefa dmuchańców, jazda na kucykach oraz rozrywka pod czujnym okiem profesjonalnych animatorów - było malowanie twarzy, fotobudka, kolorowe tatuaże, farbowanie włosów, wspólne kolorowanie i dekorowanie obrazków oraz wiele innych ciekawych możliwości. Występ iluzjonisty oraz zespołu Pieśni i Tańca z Malborka były wstępem do części artystycznej obchodów. Mimo deszczowej aury występ rapera Jakuba B.R.O Bireckiego zebrał pod sceną wielu fanów, którzy jeszcze długo po zakończonym koncercie korzystali z możliwości wykonania wspólnej fotografii z młodym muzykiem. W międzyczasie rozstrzygnięto konkurs dożynkowy czyli wybrano najładniejsze wieńce dożynkowe. Wszystkie okazałe, wszystkie bardzo pracochłonne  - z kłosów, w trudzie i po godzinach - tak powstają najpiękniejsze wieńce. Wójt Gminy Tczew wraz z kierownikiem referatu administracyjno-organizacyjnego Gminy Tczew Katarzyną Beringer-Kusio wręczyli specjalne gratyfikacje pieniężne:

1 miejsce Sołectwo Szpęgawa 1500zł

2 miejsce Sołectwo Szczerbięcin 1300zł

3 miejsce Sołectwo Czarlin 1100zł

Wyróżnienia za udział w kwocie 1000 zł otrzymali: Sołectwo Bałdowo, KGW Lubiszewo/Stanisławie oraz Sołectwo i KGW Dąbrówka/Zajączkowo.

Korzystając z okazji Włodarz Gminy wręczył także oficjalnie dofinansowania finansowe Ochotniczym Strażom Pożarnym z terenu gminy: Dalwin, Turze, Miłobądz, Swarożyn, Gniszewo, Dąbrówka, Boroszewo, Rokitki.

Dożynki to sprzyjający czas spotkań z mieszkańcami, dlatego Wójt miał sposobność spędzić czas bardzo aktywnie – rozmawiając z zainteresowanymi o aktualnych sprawach i inwestycjach m.in. o nowootwartej, kolejnej hali magazynowej 7R w Swarożynie. Niewątpliwe otwarcie 7R Park to ważne wydarzenie z perspektywy rozwoju naszej gminy. Z całą pewnością początek tak dużej inwestycji tuż przy samym węźle autostradowym w Swarożynie, będzie początkiem do licznych inwestycji w pobliżu tego terenu, a tym samym tworzenia nowych miejsc pracy.

Nie można nie wspomnieć o pięknej i charyzmatycznej pani konferansjer Edycie Folwarskiej, która wybornie zabawiała publiczność. Kontynuacja części muzycznej dożynek to występ zespołu Skalars, któremu towarzyszyły dwie utalentowane tancerki oraz energiczny oraz niesamowicie taneczny koncert w wykonaniu Red Lips. Następnie na scenę wkroczyła gwiazda wieczoru Małgorzata Ostrowska. Pomimo, iż tego dnia „Szklana pogoda” współgrała z „Deszczową pogodą” publiczność nie zawiodła. Były bisy i intrygujące czerwone skrzydła na plecach gwiazdy… Całość imprezy zwieńczył magiczny pokaz fajerwerek, podczas którego wielu mogło się poczuć niczym w noc sylwestrową, oraz występ zespołu Cristo Dance, który zbawiał publiczność do późnych godzin nocnych.

Podczas dożynek, oprócz wielu darmowych i smacznych przekąsek m.in. serwowanych przez Patelnię Plenerową, swoje dania oferowały Koła Gospodyń Wiejskich z Rokitek, ze Szczerbięcina oraz z Dąbrówki/Zajączkowa, zaś panie z KGW Szpęgawa miały przygotowane liczne, piękne wyroby hande made i rękodzieła.

Dzięki obecności stoiska medycznego Medical Medycyna każdy mógł wykonać pomiar ciśnienia tętniczego oraz cukru we krwi, a także skorzystać z fachowych konsultacji pielęgniarskich. Miło nam było gościć stoisko Związku Działkowców ROD im. Wł. Sikorskiego w Tczewie, ze skrzynkami pełnymi najlepszych owoców i warzyw.

W imieniu Wójta Gminy Tczew Krzysztofa Augustyniaka serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznych dożynek gminnych - mieszkańcom sołectwa Szpęgawa z panią sołtys Jadwigą Gajewską na czele, ks. Proboszczowi kan. Krzysztofowi Niemczykowi, OSP Dąbrówka, OSP Miołbądz, OSP Rokitki, OSP Gniszewo, OSP Swarożyn, sponsorom m.in.: Gladpol Sp. z o.o., Bank Spółdzielczy w Tczewie, Gościniec nad Wisłą, Belbal, Zakład Przetwórstwa mięsnego Dalwin.

 

 

Zdjęcia