plakat akcji informacyjnej dla kobiet dotyczącej mamografii

Zrób mammografię na wiosnę!

Z uwagi na zmiany w organizacji Programu Profilaktycznego Raka Piersi przez Ministerstwo Zdrowia nie są wysyłane indywidualne zaproszenia na bezpłatne badania mammograficzne do kobiet urodzonych w roku 1966 oraz 1967.

Niezwykle ważne jest, aby badanie wykonywać od 50 roku życia, co daje możliwość odbycia pełnych 10 rund badań przesiewowych oraz wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych we wczesnym etapie ich rozwoju.

Panie, które w 2017 kończą 50 lat właśnie w tym roku wchodzą do Programu, który umożliwia badania bezpłatne i bez skierowania.

Bezpłatna mammografia dla pań w wieku 50 – 69 lat


Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.


Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.


Pamiętajmy, że tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w naszym organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Niestety zadowalający wynik poprzedniego badania nie zawsze gwarantuje, że obecnie naszemu zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo – nowotwór piersi. Czasami Kobiety rezygnują z kolejnych badań, ułatwiając tym samym rozwój choroby. Rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na nasze samopoczucie, przez co często zostaje zdiagnozowany zbyt późno.


 

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie odbędą się:

 

Tczew – 3 – 7 kwietnia przy sklepie Kaufland, ul. Kwiatowa 17

Pelplin – 3 – 7 kwietnia przy Przychodni Pelmed,, ul. Wybickiego 14

Gniew – 7, 8 i 10 kwietnia przy Przychodni Zdrowia MEDICAL, os. Witosa 10

Morzeszczyn – 8 kwietnia przy OSP w Morzeszczynie, ul. 22 lipca

Kolonia Ostrowicka – 13 kwietnia przy Ochotniczej Straży Pożarnej, Kolonia Ostrowicka 53a

Subkowy – 18 kwietnia na parkingu przy Gimnazjum, ul. Wybickiego

Swarożyn – 19 kwietnia przy Świetlicy Wiejskiej, ul. Piastowska


Na badania prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

 

 


 


Zdjęcia