III Gminny Dzień Pszczoły w Stanisławiu
23 maja, na terenie Gminnej Pasieki w Sołectwie Stanisławie, w otoczeniu malowniczych pól i łąk, po raz kolejny odbyło się wyjątkowe wydarzenie - III Gminny Dzień Pszczoły! To była prawdziwa uczta dla miłośników przyrody, pszczół i dobrej zabawy dla całych rodzin.
Uroczystość tradycyjnie poprowadził Sołtys Sołectwa Stanisławie, Radosław Mazurek, który serdecznie przywitał wszystkich mieszkańców oraz zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in.: Anna Olkowska-Jacyno - II Wicewojewoda Pomorska, Komendant Powiatowy Policji w Tczewie insp. Robert Fiorek, Przewodniczący Rady Powiatu Tczewskiego Krzysztof Korda, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Tczewie Julian Grygolec, przedstawiciele Rejonowego Koła Pszczelarzy w Tczewie z prezesem Wiesławem Jutrzenką, prezes Gminnego Związku Rolników Krzysztof Mazurek, Izabela Wrona i Jan Freda z Koła Pszczelarzy z Pszczółek, a także radni i sołtysi Gminy Tczew. W wydarzeniu udział wzięła również Zastępca Wójta Gminy Tczew Katarzyna Beringer - Kusio.
Na każdego – od najmłodszego do najstarszego – czekało mnóstwo fantastycznych atrakcji.
- Warsztaty budowania domków i poidełek dla owadów przygotowane przez Referat Komunalny i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Tczew,
- Poszukiwanie skarbów z detektorem metali z Klubem Odkrywców Pomorza,
- Niesamowite pokazy sokolnicze przygotowane przez grupę Las Dwa Trzy,
- Żywa lekcja historii z Bractwem Rycerskim Kerin,
- Przejażdżki konne, gry, konkursy i animacje dla dzieci,
- Stoiska pszczelarskie z najlepszymi, lokalnymi produktami,
- Zbiórka elektrośmieci w ramach akcji „Czyste Sołectwo”,
- Pyszna kuchnia plenerowa serwowana przez Kamila Kamrowska, a grillowanymi kiełbaskami oraz słodką watą cukrową częstowało KGW Lubiszewo/Stanisławie, nie zabrakło również rzemieślniczych lodów!
Kulminacyjnym momentem było widowiskowe wirowanie miodu! Uczestnicy mogli zobaczyć na własne oczy cały proces – od odsklepiania ramek z dojrzałym miodem, przez umieszczenie ich w miodarce, aż po moment, gdy złocisty miód wypływał z urządzenia bezpośrednio na stół.
Wyjątkowym wydarzeniem tego dnia był również powrót do tradycji. Mogliśmy wspólnie podziwiać, jak barć, która została wydrążona podczas pierwszego Gminnego Dnia Pszczoły, została oficjalnie podwieszona na drzewie, stając się symbolem rozwoju gminnej pasieki.
Wokół pasieki można było też podziwiać nasze tablice edukacyjne z projektu „Pszczoły dają życie – warsztaty edukacyjne”.
Dużą radość dzieciom sprawiło spotkanie z naszą gminną maskotką – GmiTką, która rozdawała regionalne krówki i chętnie pozowała do pamiątkowych zdjęć!
Pamiętajmy, że Pasieka Gminy Tczew to nie tylko miejsce pracy pszczół, ale przede wszystkim przestrzeń edukacyjna. Bez tych małych zapylaczy nie byłoby aż 80% naszej żywności! Dżemy, owoce, warzywa czy soki zawdzięczamy ich codziennej, cichej pracy.
Wójt Gminy Tczew - Krzysztof Augustyniak - dziękuje wszystkim za liczne przybycie, zaangażowanie, wspólne dbanie o ekologię i wspaniałą, rodzinną atmosferę!


