Tutaj powinien być opis

Dożynki Gminy Tczew 2020

Gmina Tczew podziękowała za tegoroczne plony.

Inaczej niż zwykle, w formie transmisji online, skromniej i z zachowaniem reżimu sanitarnego, ale podtrzymując piękne i wartościowe tradycje. Były wieńce dożynkowe, wypieczony chleb z tegorocznej mąki wniesiony do kościoła przez Starostów Dożynek Państwa Annę i Piotra Łepek oraz symboliczny koncert w wykonaniu Eleni. Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się 5 września w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Swarożynie.

Msza święta dożynkowa rozpoczęła się uroczystym poświęceniem przez Ks. biskupa Arkadiusza Okroja wieńców dożynkowych, które w tym roku przygotowało pięć sołectw.

Wśród przybyłych gości można było spotkać posłów RP Kazimierza Smolińskiego i Kacpra Płażyńskiego, senatora RP Ryszarda Świlskiego, starostę Powiatu Tczewskiego Mirosława Augustyna. Byli przedstawiciele Rady Gminy Tczew oraz sołectw gminy.  

Po zakończeniu mszy świętej, tuż przed koncertem Eleni, Wójt Gminy Tczew Krzysztof Augustyniak wraz z Kierownikiem Referatu Administracyjno-Organizacyjnego Katarzyną Berinegr-Kusio wręczyli nagrody i wyróżnienia w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku pierwsze miejsce przyznano Sołectwu Bałdowo, drugie otrzymało Sołectwo Szczerbięcin, natomiast na trzecim miejscu uplasowało się sołectwo Szpęgawa. Wyróżnienia otrzymały sołectwa: Czarlin oraz Czatkowy.

- „Dożynki to najważniejsze i najpiękniejsze święto polskiej wsi ponieważ są ukoronowaniem całorocznego trudu i pracy rolników, symbolizując radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Wszystkim mieszkańcom naszej gminy i uczestnikom dzisiejszej uroczystości życzę aby nikomu nigdy nie zabrakło chleba – symbolu dzisiejszej uroczystości.” – powiedział Wójt Gminy Tczew Krzysztof Augustyniak.

Gmina Tczew dziękuje przedsiębiorstwom, które włączyły się finansowo w organizację tegorocznych uroczystości dożynkowych, m.in. Gladpol, 7R SA, Decka; Ks. Proboszczowi Piotrowi Malinowskiemu za gościnność i możliwość odprawienia nabożeństwa oraz realizacji koncertu, a także wszystkim pozostałym - nie wymienionym z imienia i nazwiska, którzy przyczynili się do jak najlepszej oprawy organizacyjnej wydarzenia.

 

Link do transmisji online: https://bit.ly/3h74ArC

Zdjęcia