Tutaj powinien być opis

Dożynki pełne pozytywnej energii

    Tegoroczne Dożynki Gminne przerosły oczekiwania organizatorów. Tłumy przybyły do Dąbrówki, aby wspólnie świętować obchody święta plonów. Mimo długo utrzymującej się od początku września deszczowej pogody, sobota (09.09.) okazała się dniem słonecznym, co sprzyjało uroczystościom dożynkowym. Wspaniałe koncerty zespołu Bayer Full oraz zespołu Łzy zachwyciły publiczność.  

Gmina Tczew znana jest ze swego rolniczego charakteru oraz kultywowania tradycyjnych wartości. Dożynki rozpoczęły się dziękczynną mszą św. polową, która odprawiona została na boisku sportowym w Dąbrówce przez ks. Aleksandra Ceslinga. Po mszy odbywała się dalsza część uroczystości. Razem z rolnikami świętowali zaproszeni goście.

Jednym z obrzędów jest przekazanie przez starostów dożynek bochenka chleba upieczonego z tegorocznych zbiorów gospodarzowi, który dzieli się nim ze wszystkimi uczestnikami uroczystości. Podczas tegorocznych dożynek starostowie, czyli Marlena i Piotr Czech z Małego Miłobądza przekazali na ręce Wójta Gminy Tczew Romana Rezmerowskiego poświęcony chleb, prosząc o sprawiedliwe dzielenie. Rytuał dzielenia chleba symbolizuje dostatek przez cały rok.

Atrakcji było co nie miara. Na placu znajdowały się stoiska gastronomiczne z regionalnymi potrawami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich. Dla wszystkich dostępny był darmowy żurek, pierogi, chleb ze smalcem oraz drożdżówka.  
Dużą część publiczności przyciągnął pokaz kulinarny na dużej patelni. Gotowaną potrawą była kapusta z kiełbasą zaciągana śmietaną. Podczas pokazu odbywały się konkursy, podczas których można była wygrać gadżety kuchenne. Głodnych uczestników imprezy nakarmił Wójt Gminy Tczew Roman Rezmerowski oraz Sekretarz Gminy Joanna Szlicht, serwując porcje ugotowanej potrawy. Wydanych zostało ponad 1000 porcji.

Nieodłącznym elementem dożynek jest chleb. Dlatego też, podczas imprezy uczestnicy mogli pod okiem piekarza upiec własny chleb, według swoich upodobań. Były chleby ze słonecznikiem, z żurawiną, żytnie, a nawet chałki. W tym celu przygotowane było specjalne stanowisko z piecem gazowym. Zainteresowanych nie brakowało.
Dzieci mogły bawić się przez cały czas trwania imprezy. Największą frajdą był dmuchany plac zabaw. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty plastyczne prowadzone przez Fabrykę Sztuk z Tczewa oraz wioska rycerska. Ponadto uczestnicy imprezy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. Co najważniejsze wszystkie te atrakcje były za darmo.

Na scenie zaprezentowali się: Orkiestra Dęta z Pinczyna, młodzież z Gimnazjum z Dąbrówki, (Adriana Kołodziej, Krystian Haracz, Roksana Link, Monika Holz, Michał Węsierski). Miłośnicy muzyki disco polo mogli pobawić się na koncercie legendarnej grupy Bayer Full. To prawdziwa legenda i ikona tej muzyki. Ich przeboje to „Blondyneczka”, „Majteczki w kropeczki”, „Wszyscy Polacy to jedna rodzina”. Gwiazdą wieczoru był zespół ŁZY – jedna z najpopularniejszych formacji pop-rockowych w Polsce. Ich koncert to potężna dawka energii przy znanych przebojach, takich jak: „Oczy szeroko zamknięte”, „Agnieszka”, „Narcyz”.

Coroczną tradycją imprezy dożynkowej jest konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało 6 wieńców z terenu gminy Tczew. Zgodnie z regulaminem wieńce były w kształcie korony, wykonane z naturalnych materiałów związanych ze świętem plonów.
Komisja konkursowa przyznała:
I miejsce i nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymało sołectwo Szpęgawa,
II miejsce i nagrodę w wysokości 800 zł otrzymały rady sołeckie Stanisławie- Lubiszewo,
III miejsce i nagrodę w wysokości 600 zł otrzymało sołectwo Czarlin.
IV miejsce egzekwo tj. KGW Wędkowy, sołectwo Mieścin i sołectwo Gniszewo otrzymali nagrody w wysokości 300 zł.

Nagrody, dyplomy oraz gratulacje wręczył Wójt Gminy Tczew Roman Rezmerowski oraz Sekretarz Gminy Joanna Szlicht.

Podczas dożynek nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagrody w konkursie “Poznaj Liderów Gminy Tczew w 2017 roku”. Tytuł Lidera Gminy Tczew otrzymał Dominik Baza. Statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 1000 zł otrzymał z rąk Wójta Gminy Tczew Romana Rezmerowskiego oraz Sekretarz Gminy Tczew Joanny Szlicht. W ramach konkursu Wójt przyznał również wyróżnienie Kołu Gospodyń Wiejskich z Czarlina za działalność społeczno-kulturalną.
Impreza zakończała się zabawą taneczną przy zespole Cristo Dance.

 

Podziękowanie
Wójt Gminy Tczew składa serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, organizacjom społecznym, instytucjom, firmom, sołtysom, radnym, pracownikom urzędu, strażakom oraz mieszkańcom zaangażowanym w organizację tegorocznych dożynek. Dzięki okazanemu wsparciu udało się stworzyć niezapomnianą imprezę, którą mieszkańcy gminy Tczew oraz przybyli goście będą długo pamiętać.

Szczególne PODZIĘKOWANIA kieruje do:

•    Dyrektora Jacka Walkowiaka oraz pracowników  Szkoły Podstawowej w Dąbrówce
•    Dyrektora Arkadiusza Kiemczyńskiego oraz pracowników Domu Pomocy Społecznej w Damaszce
•    Dyrektora Krzysztofa Pacholskiego oraz pracowników Domu Pomocy Społecznej w Stanisławiu
•     Strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych z Dąbrówki i Miłobądza
•    Eugenii Pokorskiej -Sawczuk Prezesa Banku Spółdzielczego w Tczewie
•    Kazimierza Arczewskiego z Gospodarstwa Sadowniczego Waćmierek
•    Grzegorza i Zbigniewa Krause z Zakładu Przetwórstwa Mięsnego z Dalwina
•    Mieczysława Żuchlińskiego, Prezesa Ogrodów Działkowych w Lubiszewie,
•    Przemysława Boleskiego Dyrektora Zakładu Usług Komunalnych w Tczewie
•    Juliana Grygolec
•    Andrzeja Bronk
•    Bogdana Żołnowskiego
•    Zbigniewa Wysockiego
•    Radosława Wierzbickiego
•    Mariusza Ćwiklińskiego
•    Michała Dampc
•    Sołtysów
•    Kół Gospodyń Wiejskich
•    Pracowników UG


GLAERIA ZDJĘĆ


Zdjęcia