Sztandar Powiatowej Straży Pożarnej

Odznaczenia dla strażaków za bohaterską akcję

16 maja br. w Tczewskim Centrum Kultury została zorganizowana uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka. Uroczystość rozpoczęła się od meldunku, jaki złożył dowódca uroczystości st. kpt. Zbigniew Rzepka Zastępcy Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gdańsku st. bryg. Piotrowi Socha. Po dokonaniu przeglądu pododdziałów, podniesieniu flagi państwowej i odegraniu hymnu państwowego, Komendant Powiatowy PSP w Tczewie st. bryg. Waldemar Walejko przywitał wszystkich uczestników uroczystości. Wśród zaproszonych gości swą obecnością zaszczycili: przedstawiciele władz samorządowych powiatu tczewskiego, przedstawiciele instytucji i firm współpracujących, działacze OSP, emeryci i sympatycy pożarnictwa oraz przedstawiciele lokalnych mediów.

Zasadniczą częścią uroczystości było wręczenie awansów i odznaczeń oraz nagród rzeczowych. Podczas uroczystości odznaczenia odebrali strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy przyczyniają się do rozwoju i dobrego funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej. Po wręczeniu awansów i odznaczeń głos zabrał Starosta Tczewski dziękując strażakom za poświecenie i ciężką pracę.

Przy okazji uroczystości dwóch strażaków z OSP Swarożyn, Krzysztof Trocha oraz Patryk Sitkowski zostali odznaczeni medalami za szczególną akcję ratowniczą. Do zdarzenia doszło 10 maja br. na zbiorniku wodnym w miejscowości Młynki. Strażacy uratowali życie wędkarzowi. Mężczyzna wypadł z łódki wprost do zimnej wody, która przy panujących warunkach była śmiertelnie niebezpieczna. Zanim na miejsce zdążył dojechać zastęp strażaków z Tczewa z łodzią, ochotnicy wskoczyli do wody i wyciągnęli wędkarza na brzeg. Mężczyzna trafił do szpitala mocno wyziębiony. Wyróżnieni strażacy usłyszeli słowa uznania i gratulacje za odwagę i poświecenie własnego bezpieczeństwa. Oprócz medali i dyplomów od Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej, strażacy otrzymali listy gratulacyjne oraz nagrody rzeczowe od Wójta Gminy Tczew, które wręczyła Sekretarz Gminy Tczew Joanna Schlicht.  

_dsc0064.jpg

Zdjęcia