Tutaj powinien być opis

Przedsmak świąt - Przegląd Stołów Bożonarodzeniowych

Przedsmak świąt – Przegląd Stołów Bożonarodzeniowych

Świąteczny nastrój, kolędy, życzenia oraz potrawy wigilijne, towarzyszyły przedsięwzięciu zorganizowanym przez Kociewskie Forum Kobiet, którego prezesem jest Krystyna Gierszewska. Już od ośmiu lat stowarzyszenie kultywuje tradycje kulturowe i kulinarne związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Pomagają mu w tym partnerzy, którzy włączają się w organizację. W tym roku przedsięwzięcie zorganizowano we współpracy z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pelplinie. Tegoroczna prezentacja kociewskich potraw na stole bożonarodzeniowym odbyła się 10 grudnia 2016 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie.

Bohaterkami przeglądu były gospodynie, które przygotowały świąteczne stoły. Z każdej gminy powiatu tczewskiego występowało jedno koło. Gminę Tczew reprezentowało KGW Miłobądz, Gminę Subkowy panie z Radostowa, Gminę Gniew panie z Gogolewa, Gminę Morzeszczyn panie z Morzeszczyna, a Gminę Pelplin panie z  KGW Pomyje. Zadaniem każdego koła było wybranie jednej potrawy ze swojego stołu i zaprezentowanie jej przed publicznością. Panie ze sceny zachwalały łazanki z makiem, karpia smażonego w sosie śmietanowym, pstrągi zapiekane z grzybowym farszem oraz sałatkę z wędzoną makrelą. Danuta Kolos i Ewa Żurek z Miłobądza zaprezentowały dwie potrawy. Jedna to kapusta z fasolą, wykonana wg dawnego przepisu jednej z mieszkanek Miłobądza, a druga to karp smażony.

Z uwagi na miejsce, gdzie odbywał się Przegląd nie mogło zabraknąć występów artystycznych.  Na scenie pojawiły się dwie uczennice Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku, Nikola Freda wokalistka i wiolonczelistka z Bielawek oraz Agata Runowska rytmiczka, które zagrały dwa utwory muzyczne „Lulajże” Ewy Bem i „Mizerna cicha”. Swoim występem i pięknym wykonaniem pastorałek urzekła publiczność Julia Kalkowska, uczestniczka zajęć wokalnych odbywających się w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie pod kierownictwem Marii Sikora. Po młodych wykonawcach wystąpił Zespół Pieśni Oj-toto działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie. Zespół wykonał kilka kolęd i pastorałek, a na zakończenie swojego występu zaintonował wspólną kolędę „Dzisiaj w Betlejem”, którą wszyscy uczestnicy Przeglądu zaśpiewali na stojąco.

Impreza skupia bardzo wiele osób. Brały w niej udział przedstawiciele lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych,  panie z kół gospodyń wiejskich oraz mieszkańcy powiatu tczewskiego. W uroczystości uczestniczył również Wójt Gminy Tczew Roman Rezme¬rowski, który podziękował paniom z Miłobądza za przygotowanie wyśmienitych potraw i reprezentowanie gminy Tczew na Powiato¬wym Przeglądzie, wręczając im upominek.

Warto podkreślić, że corocznie podczas Powiatowego Przeglądu oprócz potraw ściśle utożsamianych z tradycją Kociewia jest wiele innych elementów nawiązujących do obyczajowości regionu, takich jak: śnieżnobiały obrus na stołach, Pismo Święte, opłatek, płonąca świeca, pachnące gałązki świerku i udekorowane choinki, ręczne ozdoby choinkowe i dekoracje świąteczne oraz ciasta, pierniki, pierniczki, apetycznie udekorowane półmiski z domowymi potrawami, panie w regionalnych kociewskich strojach, ciepłe nutki pastorałek płynące ze sceny i nucenie kolęd.

Zdjęcia